OD BASEBALLU PO STREETWEAR: Vývoj kšiltovky

23.10.2024

„Nikdo není opravdu dobře oblečen, nenosí-li na tváři úsměv.“ 
Percy Bysshe Shelley

„Bez mé čepice není tvé oblečení kompletní.“ 
 Radka, PEPE cap

HISTORIE
Ačkoli je kšiltovka dnes ikonickou součástí módy, její cesta začala skromně a vyvíjela se po mnoho dekád. Začalo to v roce 1860, kdy si baseballový tým Brooklyn Excelsiors poprvé nasadil čepice s kšiltem, které se postupně proměnily v kšiltovky, jak je známe dnes. Předtím hráči nosili různé typy klobouků, například slaměné, ty ale logicky nebyly ideální pro dynamický pohyb na hřišti. Představte si ostatně sprint na metu ve slamáku!

NOVÁ DOBA
Zlom nastal ve 30. letech 20. století, kdy se začaly objevovat první standardizované baseballové kšiltovky. Tento krok byl klíčový nejen pro sportovce, ale i pro širší kulturní kontext, protože kšiltovka se postupně stala součástí každodenního života. V 80. letech se pak snapback kšiltovky staly nezbytným doplňkem ikon hip-hopové scény. Z koncertních pódií a videoklipů se rychle dostaly do ulic a staly se symbolem streetwearu přetrvávající do dnešních dní.

Dnes kšiltovky přicházejí v mnoha formách a designech. Existuje několik populárních typů, od klasické baseballové čepice, přes pohodlné dad caps, až po stylové snapbacky, trucker kšiltovky, cyklo kšiltovky a v neposlední řadě pětipanelové kšiltovky – které mám já osobně nejraději. Každý typ má svůj vlastní charakter a najde si místo na věšáku podle příležitosti nebo osobního vkusu.

PĚTIPANELKA
Pětipanelové kšiltovky, původně navržené pro outdoorové aktivity, si získaly oblibu díky svému minimalistickému designu a funkčnosti.

Pětipanelky, často spojované s městskou a skateovou kulturou, si svou popularitu vydobyly nejen díky pohodlí, ale především svým spojením s módními subkulturami. Během 80.–90. let je nosily prakticky nepřetržitě skateboardisté a hip-hopové ikony, což jim zajistilo status módního statementu. Tento styl se stal symbolem nonkonformity a sebevyjádření, který přesahuje hranice sportu či běžného nošení. Jsou tak víc než jen praktickým doplňkem – nesou s sebou kulturní odkaz, který rezonuje napříč generacemi a styly.

Pamatuji si, když v 90. letech ikonická pětipanelka Willa Smitha aka Fresh Prince v kultovním sitcomu prolomila naše posametové české vnímání. V té době to byla vůbec bohatá vizuální přehlídka módních, generačních, ale i sociálních střetů – a jak se prý říká: „Kdo si pamatuje devadesátky, ten je neprožil.“

MÓDA A KŠILTOVKY
Ale kšiltovka není jen módním doplňkem. Její praktičnost je nezanedbatelná – chrání hlavu před sluncem, větrem nebo chladem. Materiály jako síťovina či polyester poskytují prodyšnost a komfort při sportu, zatímco stylové designy umožňují kšiltovce stát se výrazným prvkem vašeho outfitu.

V dnešní době je kšiltovka symbolem individuality. Ať už ji nosíte na sport, nebo jako módní vyjádření, kšiltovka dokáže odrážet vaši osobnost a vkus. Já se zaměřuji hlavně na to, aby každá kšiltovka, kterou tvořím, zdůrazňovala osobní styl a individualitu svého nositele. Každý detail, od výběru materiálů po unikátní designy, je pečlivě promyšlený – s cílem vytvořit vám kousek, který nejen že vás chrání, ale také vyjadřuje, kdo jste.

Kšiltovka tedy prošla dlouhou cestou od sportovního doplňku až po módní ikonu. Ať už ji nosíte k džínům, šatům nebo sportovnímu outfitu, je to parťák, který má moc dotvořit váš vzhled a přinést jedinečnost každému dni.

A na závěr citátek a přáníčko:

„I put on for my city, so when I'm dead and gone, I got one last wish: put my Yankee hat on.“ 
 Jay-Z 

„Přála bych si, abyste se oblékali pro svůj vlastní pocit a třeba i pro svůj milovaný ‚hood‘ - a mé velké přání je, aby součástí vašich modelů byla PEPE cap.“ 
 Radka, PEPE cap